Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 6881824



*

nr 688 1824


Spegel

Empire-stil, höjd: 80


Kondition: lagad

Utrop:

300 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 mars 2011
kl 17:03:13


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/3 11:13:39 1      100 kr
28/3 13:37:13 2      Vinnande bud
28/3 14:35:51 1      200 kr


  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
  • 8202 Skänk
    med spegel, omkring 1900, Ett dörrpar bakomliggand..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:51
  • 8291 Spegel
    1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:03
  • 8195 Spegel
    1930/40-tal Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:18
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:12
  • 8125 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:07
  • 8184 Spegellampetter
    Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr